Radny strofuje nauczycieli

Na środowej sesji jeden z radnych po raz kolejny wyraził swoje zaniepokojenie brakiem uczestnictwa złotoryjskiej kadry nauczycielskiej na uroczystościach z okazji świąt państwowych.

Zdaniem radnego Józefa Banaszka nauczyciele powinni w ten sposób budować wzorce patriotyczne wśród młodzieży. – Chciałbym wrócić, jak co roku, do 11 listopada. – powiedział radny. – Jak na tych uroczystościach nie będzie nauczycieli, nie będzie ich wychowanków. A nauczycieli było niewielu albo ci sami co co roku przychodzą. Ci sami uczestniczą a pozostali nauczyciele mają uczestnictwo, w tych jakże ważnych uroczystościach dla naszej ojczyzny, mają w nosie, że tak powiem. – dodał znany złotoryjski działacz społeczny.

Głos zabrała również radna Ewa Miara. – Myślę, że udział w tych uroczystościach nie powinien dotyczyć tylko nauczycieli, ale również innych grup. Między innymi radnych. W miarę możliwości powinni w tym uczestniczyć, mimo że była to impreza organizowana przez Starostwo. – powiedziała przewodnicząca Rady.

Radny Banaszek nie zgodził się z obroną nauczycieli. – Ja jeszcze wrócę, bo widzę, że jak co roku, zaczyna się obrona. Słuchajcie moi drodzy, jeżeli my nie będziemy uczyć od tych najmłodszych, no to później mamy skutki. Przez wiele lat te święta były w taki sposób traktowane. Albo na siłę wszystkich spędzano co budziło taki wewnętrzny opór albo no uczestnictwo było takie… Nie chcę określać. Chodzi mi o nauczycieli, bo oni są przykładem dla przyszłych pokoleń. Nie będzie nauczycieli, nie będzie uczniów. Czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. – zripostował radny Banaszek.

Z twierdzeniem radnego nie zgodził się Leszek Antonowicz. – Nie mogę wytrzymać jak tu kolega ciągle wraca do tego samego tematu. To jest dzień wolny od zajęć szkolnych i proszę się zwrócić do rodziców, bo rodzice są pierwszymi wychowawcami swoich dzieci i jeżeliby rodzice przyszli z dziećmi byłoby bardzo dobrze. Natomiast na dzień wolny nauczyciele nie są w stanie, nie mają prawa ani nawet chęci nikogo do niczego przymusić. – powiedział.

Wypowiedź radnego Banaszka poparł z kolei Władysław Grocki – Wychowanie patriotyczne oczywiście jest kolebką tego. Są rodziny, są domy. Ale drugim takim z czego nie możemy zrezygnować są szkoły. – Jeżeli na takich najważniejszych świętach najważniejszych traktuje się, że mogę a nie muszę, to przepraszam tu podzielam przykład wypowiedź radnego Banaszka. – powiedział. Radny odniósł się także do spotkania w sprawie organizacji obchodów 11 listopada. Radny był jako jeden z przedstawicieli zespołu Rota. Mówił, że nikt nie zabiegał o występ zespołu.

Głos zabrał radny Wilczyński. – Akurat uczestniczyłem w święcie otwartym w Szkole Podstawowej nr 1 i to była rewelacja. Także zapraszam w przyszłym roku. – powiedział Waldemar Wilczyński. – Ale to nie było 11 listopada panie kolego. – odpowiedział radny Banaszek. – Obchody były imprezą otwartą, odbyły się 14. I naprawdę cała szkoła, wszystkie dzieci, uczestniczyła i nie tylko. – odpowiedział radny Wilczyński.

Do dyskusji włączył się także jeden z radnych-nauczycieli. – Jestem nauczycielem, wychowawcą i w każdej szkole z tego co wiem, bo też jestem rodzicem, są właśnie apele poświęcone 11 listopada. I wtedy dzieci wiedzą jakie święto jest, jest apel, przychodzą rodzice. W dniu 11 listopada rodzice powinni przyjść, bo w szkole się obchodzi to, a nie tak, że zwalane jest to na nauczycieli. – powiedział Marcin Gagatek.

Proszę państwa, jedna impreza była organizowana przez Starostwo Powiatowe, druga impreza była organizowana przez miasto. – powiedział burmistrz. – Patriotyzm jest na co dzień. Patriotyzm to jest rzetelna praca, płacenie podatków, nauka a nie tak, że raz na rok można się sprężyć i być patriotą. – dodał. – Byłem na apelu w Zespole Szkół Miejskich. Pierwszy raz byłem na apelu gdzie dzieci, młodzież, wszystkie, które tam były uczestniczyły w tym apelu. To był apel, było zrobione karaoke, śpiewanie pieśni patriotycznych i cała sala tych dzieci, młodzieży śpiewała razem. Czy taki apel coś wnosi? Tak. – wspomniał burmistrz. Burmistrz wspomniał też o konkursie historycznych i konkursie pieśni patriotycznej i możliwości dołożenia w przyszłym roku imprezy sportowej ku czci 11 listopada. – Nie manifestujmy tego patriotyzmu, bądźmy patriotami. – powiedział. – To oskarżenie w stronę nauczycieli nie jest zasadne, bo włożyli dużo pracy aby przygotować młodzież. – dodał. Pełną wypowiedź można znaleźć między 2 godziną 6 minutą a 15 minutą wideorelacji.

Komentarze

komentarze