„Trzeźwy poranek” i nietrzeźwi kierujący

Funkcjonariusze złotoryjskiej drogówki od wczesnych godzin porannych na terenie powiatu prowadzili działania pn. „Trzeźwy poranek”. Głównym celem akcji było wyeliminowanie z dalszej jazdy nieodpowiedzialnych kierujących, którzy pomimo licznych apeli decydują się na jazdę na tzw. „podwójnym gazie”. Niestety poniedziałkowy poranek nie dla wszystkich uczestników ruchu był trzeźwy.

Złotoryjscy policjanci cyklicznie prowadzą działania na drogach naszego powiatu m.in. w ramach takich akcji jak dzisiejsza pn. „Trzeźwy poranek”. Tego typu działania mają na celu wyeliminowanie z dalszej jazdy tych kierowców, którzy decydują się wsiąść za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu. Poniedziałkowy poranek niestety nie dla wszystkich okazał się trzeźwy.

Około godziny 5.30 policjanci zatrzymali do kontroli motorower, którego kierującym okazał się 27-letni złotoryjanin. Mężczyzna został przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu z wynikiem 0,28 promila. Kilkanaście minut później, policjanci dokonali kontroli stanu trzeźwości 40-letniego kierującego samochodem osobowym marki opel. Badanie wykazało 0,24 promila alkoholu w jego organizmie. Podczas kolejnej kontroli policjanci zatrzymali osobowego forda. Kierujący nim, 53-letni mieszkaniec Złotoryi „wydmuchał” 0,89 promila. Tuż po godzinie 7, policjanci postanowili sprawdzić trzeźwość kolejnego motorowerzysty. Kierujący nim, 57-letni mieszkaniec gminy Złotoryja znajdował się w stanie nietrzeźwości. Badanie alkomatem wykazało prawie 0,90 promila alkoholu w jego organizmie. Wszyscy mężczyźni za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowiedzą teraz przed sądem.

Pamiętajmy, że alkohol w organizmie może utrzymywać się wiele godzin po jego konsumpcji, czasem nawet następnego dnia rano. Niestety nie ma to nic wspólnego z wrażeniem, że jesteśmy już trzeźwi. Dlatego tak ważne jest odczekanie odpowiedniej ilości czasu, adekwatnej dla naszego organizmu, a gdy już jesteśmy pewni warto skontrolować jeszcze stan trzeźwości w najbliższej jednostce Policji lub wykorzystać certyfikowany alkotest przeznaczony do jednorazowego użytku.

Pamiętajmy, że przedwczesne ruszenie w podróż, brak zdolności przewidywania i pewności siebie za kierownicą auta może zakończyć się tragedią.

sierż. Dominika Kwakszys

KPP w Złotoryi

Źródło:  Komenda Powiatowa Policji w Złotoryi

Komentarze

komentarze