Za chwilę cisza wyborcza, a w niedzielę mieszkańcy Wojcieszowa pójdą do urn

Za niecałe pół godziny rozpocznie się cisza wyborcza (w sobotę o godzinie 0:00), która potrwa do niedzieli do zamknięcia ostatnich lokali wyborczych (planowo godzina 21:00). Dotyczy ona referendum secesyjnego, które zostanie przeprowadzone w mieście Wojcieszów.

Zgodnie z uchwałą nr XXXI.146.2017 Rady Miasta Wojcieszów z dnia 12 maja 2017 r.w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego mieszkańcy odpowiedzą na pytanie „Czy jest Pan/Pani za podjęciem działań zmierzających do przyłączenia Gminy Wojcieszów do powiatu ziemskiego Jelenia Góra”.

Referendum zostanie przeprowadzone w niedzielę 2 lipca i potrwa od godziny 7:00 do godziny 21:00.

Aby referendum było ważne do urn musi pójść minimum 30% uprawnionych do głosowania (art. 55 ust. 1 ustawy o referendum lokalnym). Zgodnie z art. 56 ust. 1 ustawy o referendum lokalnym „wynik referendum jest rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej pod referendum oddano więcej niż połowę ważnych głosów”.

Ostatecznie o przynależności Wojcieszowa do powiatu jeleniogórskiego lub złotoryjskiego zdecyduje Rada Ministrów wydając stosowne rozporządzenie. Rada Ministrów nie musi podjąć rozporządzenia zgodnego z wolą wyborców.

Fot. openstreetmap.org

Komentarze

komentarze