Festiwal filmowy „Złoty Samorodek” czeka na zgłoszenia do konkursu

Trwają przygotowania do drugiej edycji Festiwalu Filmów Dolnośląskich „Złoty Samorodek”, który odbędzie się na przełomie września i października. Organizatorom bardzo zależy na sprowadzeniu do Złotoryi znanego reżysera Waldemara Krzystka. Filmy na tegoroczny konkurs można przesyłać do końca lipca.

– W naszym festiwalu mogą wziąć udział zarówno twórcy dolnośląscy, jak też wszyscy autorzy filmów prezentujących tematykę związaną z Dolnym Śląskiem. Tak jak w ubiegłym roku, nagrody będziemy przyznawali w 3 kategoriach: film fabularny, dokumentalny oraz reklamowy – zapowiada Zbigniew Gruszczyński, dyrektor festiwalu.
Złotoryjskie święto filmowe rozpocznie się w piątek 29 września, a zakończy galą rozdania nagród w niedzielę 1 października. Tegoroczna impreza organizowana jest we współpracy z miastem Legnicą, które będzie patronem „Złotego Samorodka 2017”. – Chcielibyśmy, aby co roku festiwalowi patronowało inne miasto, które będzie nam pomagało w przygotowaniu atrakcji towarzyszących konkursowi filmowemu. W tym roku będzie to Legnica, zbliża się bowiem już 10. rocznica powstania filmu „Mała Moskwa”. Prowadzimy rozmowy z reżyserem obrazu Waldemarem Krzystkiem, mamy nadzieję, że plany zawodowe pozwolą mu na przyjazd do Złotoryi – dodaje dyrektor.
Być może też uda się zaprosić na festiwal Karolinę Szymczak, złotoryjską modelkę, która zagrała jedną z głównych ról w wyświetlanym obecnie polskim filmie „Gwiazdy”. – Aktorka gościła w kinie Aurum pod koniec maja podczas specjalnej złotoryjskiej premiery filmu w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. W rozmowach kuluarowych po projekcji pani Karolina wyraziła chęć uczestnictwa w naszym festiwalu, może nawet z reżyserem filmu, jeśli oczywiście terminy nie będą kolidować z planowanym przez nią wyjazdem zagranicznym – mówi Zbigniew Gruszczyński.

Produkcje można nadsyłać najpóźniej do końca lipca. – Mając na uwadze doświadczenia roku ubiegłego, przedłużyliśmy termin naboru filmów do części konkursowej festiwalu. Rok temu zgłoszono 14 produkcji, liczymy, że teraz będzie ich więcej. Zachęcamy twórców filmowych do udziału w festiwalu. „Złoty Samorodek 2017” czeka na zwycięzców – dodaje dyrektor Gruszczyński. Karta zgłoszenia do konkursu zamieszczona jest na stronie: www.zlotysamorodek.pl w zakładce „festiwal filmowy”.

Festiwal zadebiutował w kalendarzu wydarzeń filmowych w ubiegłym roku. Organizuje go Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji. Laureaci otrzymują nagrody pieniężne i pamiątkowe statuetki Złoty Samorodek. Rok temu trafiły one do twórców „Super Story” (film fabularny), „Przystani” (obraz dokumentalny), „Fontanny w Choczu” (produkcja reklamowa). Jury wyróżniło też „Opowieść złotoryjską”. Nagrodę Burmistrza Złotoryi otrzymał film „Bogdan idzie na randkę”.

Imprezę wspiera Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Źródło: Piotr Maas – Urząd Miejski w Złotoryi

Komentarze

komentarze