Telefon (już) zastępuje dowód osobisty?

Noszenie dowodu osobistego przy sobie nie jest bezpieczne. Jednak od jakiegoś czasu poświadczenie naszej tożsamości w zwykłych sprawach życia codziennego umożliwia… nasz telefon.

Niedawno Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło aplikację mDokumenty. Jeżeli posiadamy profil zaufany ePUAP, to przy jej pomocy możemy potwierdzić naszą tożsamość. W przyszłości ta aplikacja ma przechowywać: dowód osobisty, legitymację studencką, prawo jazdy oraz kartę dużej rodziny.

Przed świętami resort udostępnił mWeryfikator – aplikację na smartfona, która umożliwia sprawdzenie autentyczności poświadczenia tożsamości, które wyświetli się na naszym telefonie. Autorzy zaznaczają, że usługa mTożsamość (przynajmniej jak na razie) nie umożliwi nam załatwienia spraw urzędowych. Może nam jednak pomóc w stosunkach cywilno-prawnych z podmiotami prywatnymi.

Załatwianie spraw w urzędach umożliwi nam mDowód, który jak na razie testowany jest w 4 polskich miastach (pilotaż usługi). W Złotoryi jeszcze nie, ale kwestią czasu jest kiedy z pilotażu stanie się codzienność w każdym polskim mieście.

Współtwórcą aplikacji jest rządowy Centralny Ośrodek Informatyki.

WIĘCEJ O PROJEKCIE

Komentarze

komentarze