Do Złotoryi przyjedzie Szymon Osowski – ekspert prawa dostępu do informacji publicznej

Już w najbliższy piątek (7 grudnia) o godzinie 17:00 w sali klubowej Złotoryjskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji odbędzie się wykład Szymona Osowskiego – prezesa Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, eksperta prawa dostępu do informacji publicznej, który od lat znajduje się na liście 50. najbardziej wpływowych prawników w Polsce przygotowanej przez Dziennik Gazeta Prawna.

Szymon Osowski przyjedzie ze Szczecina do Złotoryi aby wygłosić wykład pt. „Bez jawności nie ma demokracji. Jak skutecznie dochodzić jawności”.

Prelegent wraz z wolontariuszami Stowarzyszenia od kilkunastu lat wywiera olbrzymi wpływ na prawo dostępu do informacji publicznej. Do spektakularnych spraw, które dzięki działalności stowarzyszenia kształtowały orzecznictwo i praktykę należą choćby sprawy ujawnienia przez prezydenta ekspertyz w sprawie OFE, które niedawno dzięki wieloletniej batalii Bartosza Wilka ze Stowarzyszenia zostały ujawnione, sprawy jawności wyników audytów czy zleceniobiorców zleceń publicznych.  Sieć Obywatelska pomaga wielu społecznikom, wielu organizacjom pozarządowych, ale też zwykłym obywatelom.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć jak można pozyskiwać informacje od organów władzy publicznej (np. samorządu) oraz jakie informacje są jawne i co robić kiedy władza nie chce informacji udostępnić. Jaki jest związek między prawem dostępu do informacji publicznej a demokracją? Tego z pewnością dowiesz się na wykładzie poprowadzonym przez szanowanego w Polsce eksperta od jawności życia publicznego!

Piątkowy wykład to drugi wykład z zapoczątkowanego cyklu „Złote Wieczory Popularnonaukowe” w ramach, których do Złotoryi przyjadą ludzie związani ze światem nauki czy ciekawi praktycy. Miesiąc temu Złotoryję odwiedziła dr Sylwia Spurek – zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich zajmująca się prawami człowieka. Po dwóch gościach związanych z prawem planowane są wykłady przedstawicieli innych dyscyplin nauki i życia społecznego, m.in. nauki techniczne, ekonomiczne.

 

Zapraszam w piątek na wykład Szymon Osowski. To dobry moment aby zacząć obywatelską kontrolę wszystkich trzech władz w naszym państwie. Od samorządów, sądów poprzez ministerstwa i parlament.

Opublikowany przez Kacper Pawłowski Poniedziałek, 3 grudnia 2018

(Fot. siecobywatelska.pl)

Komentarze

komentarze