Rok 2016 rekordowym dla Kina Aurum

Blisko 10 tysięcy osób odwiedziło w minionym roku kino Aurum w Złotoryi. Lawinowy wzrost liczby widzów placówka zawdzięcza modernizacji i wprowadzeniu technologii cyfrowej. Ze statystyk wynika, że złotoryjanie najchętniej oglądają filmy polskie. Teraz w kinie ma być uruchomiona dla nich kawiarnia klubowa.

Kino wyświetlało filmy przez 233 dni tamtego roku. W tym czasie odbyło się 780 seansów, które obejrzało 9655 widzów. Największym zainteresowaniem Aurum cieszyło się w lutym (1572 widzów) oraz w marcu (1214). Chętnych do obejrzenia filmu nie brakowało również w okresie wakacyjnym – w lipcu i sierpniu kino odwiedziło ponad 1,5 tys. osób.

– Jesteśmy świadkami kolosalnej zmiany w złotoryjskim kinie. Ludzie chcą znowu przychodzić na filmy. Mamy teraz więcej widzów w jednym miesiącu niż przez cały rok przed modernizacją kina. To oznacza też wzrost przychodów – podkreśla Zbigniew Gruszczyński, dyrektor Złotoryjskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji, w ramach którego działa Aurum.

Dzięki modernizacji złotoryjscy miłośnicy dziesiątej muzy mają okazję oglądać najnowsze produkcje filmowe, znajdujące się w repertuarach dużych sieci kinowych. W Aurum w 2016 r. miało miejsce aż 25 premier filmowych, co daje przeciętnie 2 nowości w miesiącu.

Jedna piąta wszystkich seansów to projekcje filmów polskich. Rodzime produkcje złotoryjscy widzowie oglądają najchętniej. Trzy najlepiej sprzedające się w zeszłym roku fabuły to: „Planeta singli” (498 widzów), „Pitbull. Niebezpieczne kobiety” (336) oraz „Wołyń” (325).

Złotoryjskie kino udostępnia widzom nie tylko najnowsze produkcje komercyjne, ale prowadzi też edukację filmową w ramach projektu „Nowe horyzonty”. W ostatnim kwartale ubiegłego roku w 15 seansach edukacyjnych wzięło udział ponad 2,2 tys. uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Projekcje kinowe dla placówek oświatowych realizowane są w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Każdy pokaz poprzedza prelekcja multimedialna wprowadzająca uczniów w tematy podejmowane w danym filmie.

Aurum przeszło modernizację w 2015 r. Zrezygnowano wówczas z projektorów analogowych wyświetlających filmy z taśmy 35-milimetrowej i zakupiono projektor cyfrowy. Umożliwiło to m.in. zorganizowanie I Festiwalu Filmów Dolnośląskich „Złoty Samorodek”. Latem ubiegłego roku ZOKiR zmodernizował system kasowy kina, wprowadzając komputerową sprzedaż biletów i unowocześniając pomieszczenie kasy. W najbliższym czasie ośrodek kultury zamierza wydzierżawić część powierzchni holu przy sali kinowej na kawiarnię klubową.

– To ma być kawiarnia kinowa z kilkom stolikami, w której można byłoby się napić kawy, kupić zimny napój czy zjeść ciastko. Chodzi nam o lokal, który współpracowałby z nami przy organizacji imprez kulturalnych. Obsługiwałby nie tylko widzów kina, ale również gości podczas różnych wernisaży, wystaw, koncertów czy innych wydarzeń odbywających się w sali widowiskowej – dodaje Zbigniew Gruszczyński.

Oferty, które powinny zawierać zakres świadczonych usług gastronomicznych, projekt zagospodarowania lokalu oraz proponowaną kwotę dzierżawy, można składać do 10 lutego.

Źródło: zlotoryja.pl

Komentarze

komentarze