Pomnik Ludowego Wojska Polskiego idzie do rozbiórki

Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę w sprawie usunięcia pomnika Ludowego Wojska Polskiego w Złotoryi. O sprawie pomnika informowaliśmy po raz pierwszy prawie rok temu kiedy w Sejmie toczyły się prace nad ustawą, na mocy której miano zlikwidować pomniki propagujące komunizm lub inny ustrój totalitarny.

Na sesji obecna była mieszkanka, która sprzeciwiała się likwidacji pomnika. Mimo zrozumienia ze strony radnego Władysława Grockiego a także burmistrza, rada była zobligowana do podjęcia takiej uchwały. W przeciwnym wypadku koszty usunięcia pomnika poniosłaby gmina a nie Skarb Państwa (środkami dysponuje Wojewoda). Na miejscu, w nieznanej przyszłości, miałby powstać pomnik lub tablica upamiętniająca wszystkich poległych w obronie ojczyzny.

Pomnik „W hołdzie bohaterom Ludowego Wojska Polskiego” został odsłonięty w 1968 roku. Przez lata przed nim odbywały się coroczne obchody 1 września, w których brali udział uczniowie złotoryjskich szkół.

Ten charakterystyczny monument zostanie zlikwidowany na mocy art. 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki. Gmina ma czas do końca marca na przeprowadzenie prac rozbiórkowych.

Co ciekawe taki los, przynajmniej na razie, nie spotka pomnika „Ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej”. Pomnik znajdując się na miejscu pochówku żołnierzy nie podpada pod rygor… ustawy.

Nie wiadomo jeszcze co z tablicą pamiątkową w 100. rocznicę urodzin Władysława Spasowskiego, która znajduje się na budynku Bacalarusa. Starosta zwrócił się w jej sprawie do wrocławskiego oddziału IPN.

UCHWAŁA

Zobacz również:

Jest projekt uchwały likwidującej pomnik Ludowego Wojska Polskiego

Wojewoda powołał zespół, który oceni zasadność usunięcia kontrowersyjnych pomników

Sejm zmienia datę usunięcia pomników propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny

Wojewoda zapyta samorządy o pomniki do usunięcia

Pomnik nie zmieni nazwy, ale zniknie?

Pomnik do rozbiórki?

Zniknie pomnik, przed którym złotoryjscy uczniowie rozpoczynają rok szkolny?

 

Komentarze

komentarze