Wigilia w Rynku

W niedzielę godzinę i kwadrans przed północą pod raz 22. w powojennej historii Złotoryi mieszkańcy wyjdą na Rynek, by wspólnie zakolędować.

Wigilię w Rynku poprowadzą w tym roku artyści z Jeleniej Góry: aktor Jacek Grondowy oraz instrumentalistka i wokalistka Agnieszka Michałkiewicz. Nie zabraknie jak zwykle przedstawicieli władz miejskich, duchowieństwa, Polskiego Bractwa Kopaczy Złota oraz Złotoryjskiego Towarzystwa Tradycji Górniczych, a także harcerzy ZHP, którzy przyniosą na starówkę Betlejemskie Światło Pokoju.

Scena i stół z darami będą ustawione w górnej części Rynku. Początek uroczystości o godz. 22:45.

Wigilia na złotoryjskiej starówce to tradycja sięgająca 1553 roku. Miasto nawiedziła wtedy zaraza, a życie straciło blisko 2,5 tysiąca mieszkańców. Wg podań, przeżyć miało jedynie 7 osób, w tym burmistrz, który w noc wigilijną wyszedł na skwer wraz z sześcioma ocalałymi mężczyznami i wspólnie zaczęli śpiewać pieśni bożonarodzeniowe. Takie spotkania odbywały się w Złotoryi do 1944 r. Powrócono do nich w 1995 r. i od tego czasu złotoryjanie kultywują tę piękną, choć przypominającą straszne wydarzenia tradycję.

Źródło: Urząd Miejski w Złotoryi – zlotoryja.pl

Komentarze

komentarze