Wojewoda zapyta samorządy o pomniki do usunięcia

Do 21 października 2018 r. samorządy mają czas aby usunąć pomniki, które propagują komunizm, faszyzm lub inny ustrój totalitarny.

W pierwszym etapie realizacji ustawy samorządy same wskażą wojewodzie pomniki, które ich zdaniem powinny zostać usunięte. – W najbliższym czasie Wojewoda zwróci się do samorządów o wskazanie mu pomników zlokalizowanych na ich terenie, które w opinii samorządów kwalifikują się do usunięcia – jest to konieczne z uwagi na okoliczność ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów likwidacji pomników wzniesionych przed 1990 r. Po otrzymaniu informacji zwrotnej od samorządów, sprawy likwidacji pomników kierowane będą do IPN. -poinformowało Biuro Prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.

We wrześniu 2016 roku kiedy powstawały założenia do projektu ustawy wojewodowie pytali samorządy o tego typu pomniki. Wówczas miasto wskazało trzy obiekty i oszacowało koszt ich usunięcia na 200 tysięcy złotych:

  • Pomnik „W hołdzie bohaterom Ludowego Wojska Polskiego”
  • Pomnik „Ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej”
  • Tablica pamiątkowa w 100. rocznicę urodzin Władysława Spasowskiego

Czy „Pomnik II Armii Ludowego Wojska Polskiego” znajdzie się i na tej liście?

Zobacz również:

Zniknie pomnik, przed którym złotoryjscy uczniowie rozpoczynają rok szkolny?

Pomnik nie zmieni nazwy, ale zniknie?

W Złotoryi nie ma ulic, które będą musiały zmienić nazwę ze względu na propagowanie komunizmu lub innego ustroju totalitarnego

Komentarze

komentarze