Złotoryja posiada wyjątkową wielowiekową tradycję wspólnego kolędowania w Rynku. W tym roku mieszkańcy również spotkają się na Rynku na wspólne śpiewy i łamanie się opłatkiem.
Kolejna wigilia mieszkańców Złotoryi rozpocznie się 24 grudnia o godzinie 22:45.
Wspólne kolędowanie mieszkańców miasta ma swoje początki w dramatycznych wydarzeniach 1553 roku. Wówczas dżuma pochłonęła prawie wszystkich mieszkańców. Uszło z życiem zaledwie 7 osób. Według legendy ówczesny burmistrz miasta wyszedł na Rynek i rozpoczął kolędowanie, wkrótce przyłączyli się do niego pozostali mieszkańcy.
Goldbergerzy obchodzili tę tradycję przez blisko 400 lat. Do 1944 roku spotykali się w wieczór wigilijny na śpiewach w Rynku. Od czasu kiedy Złotoryja stała się miastem polskim aż do 1996 roku tradycji nie kultywowano. Inicjatorami wskrzeszenia tradycji byli między innymi: Kazimierz Zwierzyński – ówczesny burmistrz, Alfred Michler oraz Polskie Bractwo Kopaczy Złota.
Dziś za organizację imprezy odpowiada Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji. W imprezie biorą czynny udział lokalni historycy, członkowie Polskiego Bractwa Kopaczy Złota, samorządowcy oraz duchowni. W te wyjątkowe wieczory w Rynku spotyka się przede wszystkim kilkuset mieszkańców miasta.
Reportaż z zeszłorocznej wigilii nagrała stacja TVP. Można go obejrzeć tu.
(Fot. Iwona Pawłowska)