Znane są wyniki kontroli w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Złotoryi. Regionalna Izba Obrachunkowa dopatrzyła się nieprawidłowości i w piśmie z dnia 18 grudnia 2017 r. skierowała dwa wnioski pokontrolne.
O kontroli
Kontrola miała miejsce od 10 do 20 października 2017 r.. Była przeprowadzona „w zakresie sprawowania przez Powiat Złotoryjski, jako podmiot tworzący, nadzoru nad samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej – Zakładem Pielęgnacyjno–Opiekuńczym w Złotoryi”. Przeprowadzili ją urzędnicy Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu.
Problem pierwszy – ZPO nie ma głównego księgowego
Pierwsza uwaga dotyczy braku głównego księgowego w jednostce. – W Zakładzie Pielęgnacyjno–Opiekuńczym w Złotoryi nie był zatrudniony główny księgowy, co naruszało art. 54 ust. 1 w związku z art. 53 ust. 1 i 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. – zwrócili uwagę kontrolujący. Księgi rachunkowe ZPO były prowadzone przez biuro rachunkowe. Organ nadzoru i kontroli przypomniał, że wyegzekwowanie tego obowiązku jest obowiązkiem organu tworzącego – Powiatu Złotoryjskiego.
Wniosek pokontrolny – Głównego księgowego trzeba zatrudnić
W związku z tym kontrolujący wnieśli do starosty o zobowiązanie Dyrektora ZPO do zatrudnienia takiej osoby. Kontrola rozpoczęła się w październiku 2017 r. a nabór na głównego księgowego ogłoszono 2 sierpnia 2017 r.. Brak jednak informacji w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Złotoryi o wynikach naboru.
Istnieje możliwość nie zatrudniania głównego księgowego – wspólna obsługa księgowa
Rozwiązaniem problemów związanych z wakatem na stanowiskach głównych księgowych w jednostkach samorządowych jest np. przyjęcie uchwały podobnej do tej, która zaproponowała trójka radnych w listopadzie. W przypadku powiatu złotoryjskiego projekt uchwały w sprawie wspólnej obsługi administracyjnej, księgowej oraz organizacyjnej został przez Radę odrzucony. Taką uchwałę można również przyjąć ograniczając krąg jednostek objętych np. tylko do ZPO. Zgodnie z art. 54 ust.2a ustawy o finansach publicznych głównego księgowego nie zatrudnia się w jednostce obsługiwanej, jeżeli w ramach wspólnej obsługi jednostka obsługująca (zaliczana do sektora finansów publicznych) zapewni realizację zadań głównego księgowego (jednostki sektora finansów publicznych).
Problem drugi – powiat nie wyegzekwował od kierownika jednostki obowiązku złożenia sprawozdania Rb-Z o stanie zobowiązań wg tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji
– Kierownik Zespołu Opieki Zdrowotnej w Złotoryi nie sporządził sprawozdania Rb-Z o stanie zobowiązań wg tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji na koniec 4 kwartału 2016 roku. Sprawozdanie to sporządził w dniu 13 marca 2017 r. Główny księgowy Starostwa, wykazując w nim kwotę zobowiązań według tytułów dłużnych na dzień 31.12.2016 r. z poprzedniego okresu sprawozdawczego (na podstawie danych ze sprawozdania Rb-Z na dzień 30.09.2016 roku). – zauważyło RIO.
Kontrolujący zwrócili ponadto uwagę na to, że:
- Sprawozdania Rb-Z w imieniu jednostki w zakresie operacji finansowych są sporządzane i przekazywane przez kierowników jednostek posiadających osobowość prawną.
- Powiat jako podmiot tworzący, w ramach sprawowanego nadzoru nie wyegzekwował od kierownika jednostki obowiązku złożenia sprawozdania Rb-Z o stanie zobowiązań wg tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji.
Wniosek – Powiat ma egzekwować od kierownika SPZOZ obowiązek składania sprawozdań Rb-Z
Organ nadzoru i kontroli wnosi o egzekwowanie od kierownika samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, dla którego Powiat jest podmiotem tworzącym, obowiązku składania sprawozdań Rb-Z o stanie zobowiązań wg tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji.
Wskazuje przy tym, że taki obowiązek nakłada rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (§ 6 ust. 1 pkt 7 – Dz.U. z 2014 r., poz.1773)
ZOBACZ WYSTĄPIENIE POKONTROLNE
Zobacz również:
Jak wygląda projekt uchwały powołującej centrum usług wspólnych?
Powiatowi radni chcą utworzenia centrum usług wspólnych. Składają projekt uchwały