Powiat niedawno poinformował o rozmowach z PKO BP w sprawie nowego harmonogramu wykupu obligacji. Jak wyglądają rozmowy władz powiatu z bankiem, który jest posiadaczem obligacji?
15 lutego na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Złotoryi ukazała się informacja:
„8 lutego w Warszawie Starosta Ryszard Raszkiewicz spotkał się z przedstawicielami Banku PKO BP. Tematem spotkania było omówienie możliwości optymalizacji harmonogramu wykupu obligacji wyemitowanych przez Powiat Złotoryjski w 2013 roku, a których częściowe rozliczenie przypada już w roku bieżącym. Wstępnie uzyskano porozumienie, a ustalanie szczegółów jest w toku.”
O rozmowach na czwartkowej sesji poinformowała również wicestarosta Wanda Grabos. Radny Paweł Macuga zapytał na jakim etapie są rozmowy z PKO BP – co ustalono i o ile ewentualnie droższa będzie obsługa długu. Odniósł się rownież do sformułowania „wstępnie uzyskano porozumienie” opublikowanego na stronach internetowych powiatu.
– Panie przewodniczący, wysoka rado, szanowni państwo, ile będzie kosztować to się okaże po podpisaniu nowej umowy z bankiem PKO w Warszawie. A jeżeli chodzi o to, że uzyskano porozumienie, to uzyskano porozumienie co do tego, że będziemy rozmawiali o terminie rozterminowania naszych obligacji. – powiedział starosta Ryszard Raszkiewicz.
Starosta zdradził także jak wygląda wypracowywanie porozumienia. – To spotkanie zapoczątkowało korespondencję pomiędzy Bankiem PKO w Warszawie a powiatem złotoryjskim. My otrzymujemy zagadnienia do wyjaśnienia i pytania. My na nie odpowiadamy, opracowujemy odpowiedzi na zagadnienia i to będzie podstawą do następnych rozmów. – dodał starosta dopytywany o fazę rozmów przez przewodniczącego Ireneusza Żurawskiego.
Obligacje zostały wyemitowane zgodnie z uchwałą Rady Powiatu Złotoryjskiego z dnia 21 czerwca w sprawie emisji obligacji komunalnych oraz określenia zasad ich zbywania, nabywania i wykupu. W uchwale zawarty był problematyczny harmonogram wykupu obligacji. Obligacje zostały wyemitowane jeszcze za czasów zarządu powiatu na czele, którego stali Józef Sudoł i Rafał Miara. Od dłuższego czasu istniała wśród radnych i rządzących świadomość problemu związanego z wykupem w roku 2018 obligacji.
Wypracowanie porozumienia jest bardzo ważne dla płynności finansowej powiatu. Zgodnie z obowiązującym harmonogramem w tym roku ma przysługiwać wykup papierów dłużnych na kwotę 5 mln złotych a w czterech następnych latach łącznie na kwotę 18,55 mln złotych. Takich środków nie ma.
Zgodnie z założeniami WPF powiat miałby rozpocząć wykup obligacji dopiero od roku 2021 – w latach 2021 i 2033 po 1 mln rocznie, w roku 2022 – 1,55 mln zł a w latach 2023-2032 po 2 mln zł/rocznie. Tylko poprzez przedstawienie takiej koncepcji udało się uniknąć opracowywania programu naprawczego i przyjąć budżet na 2018 rok. Teraz powiat musi doprowadzić do końca rozmowy, które rozłożą spłatę zadłużenia.
31 sierpnia 2017 r. Rada Powiatu, na wniosek zarządu, próbowała przewidzieć w WPF wykupienie wszystkich obligacji w 2018 roku i emisje nowych na podany wyżej okres. Nieważność tak podjętej uchwały stwierdziła jednak Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu – powodem było spore przekroczenie wskaźnika obsługi zadłużenia.
Oznacza to, że bank PKO BP jest w świetnej pozycji negocjacyjnej, gdyż powiat właściwie nie ma alternatywy. Jedyną pozostaje opracowanie realnego programu naprawczego, dzięki któremu RIO pozwoliłaby wykupić wszystkie obligacje i zaciągnąć nowe zobowiązanie – np. w formie pożyczki rządowej (3% w skali roku).
Nie dziwią, więc pytania radnego o to, o ile wzrośnie koszt obsługi zadłużenia. Pozostaje trzymać kciuki za starostę aby wynegocjował optymalne warunki albo znalazł możliwość zamiany obligacji na pożyczkę rządową.