Burmistrz Robert Pawłowski wręczył nagrody gospodarcze przedsiębiorstwom, które wnoszą znaczący wkład w rozwój gospodarczy Złotoryi oraz budują pozytywny wizerunek miasta w kraju i zagranicą. Aurelius trafił do 5 najlepszych firm. Uroczysta gala rozdania nagród odbyła się w czwartek w złotoryjskim ośrodku kultury.
Państwo jest bogate bogactwem swoich obywateli, a tym, co popycha każdy region do przodu, jest gospodarka. Gospodarka przemyślana, która dba o ludzi. Bo obywatele będą bogaci wtedy, kiedy będą mieli pracę. A pracę tworzą przedsiębiorcy. Dzisiejsza gala to wyraz uznania dla przedsiębiorców, dla tej elity gospodarczej, która pomaga tworzyć „tu i teraz” naszego miasta. Są siłą napędową regionu, decydują o jego rozwoju, zapewniają pracę złotoryjanom i motywują inne przedsiębiorstwa do działania – podkreślał na rozpoczęciu gali Robert Pawłowski, burmistrz Złotoryi.
W kategorii Innowator (firmy, które prowadziły w okresie ostatnich 3 lat nowatorskie badania lub wdrożyły rozwiązania o charakterze innowacyjnym o dużym potencjale gospodarczym) nominowane były: Mine Master, KTM Inżynieria, Adeo Screen oraz Muflon. Statuetkę otrzymało przedsiębiorstwo Mine Master z Wilkowa koło Złotoryi. To firma specjalizująca się w produkcji maszyn wiercących i kotwiących, dostarczanych głównie dla KGHM Polska Miedź. Rocznie zakład, który zatrudnia ok. 230 osób, opuszcza 50 nowych maszyn. – To jest dla nas zaskoczenie i radość. Konkurencja była spora, jednak my jesteśmy pewni tego, co robimy i cieszymy się, że obrana przez nas droga jest słuszna – mówił Bogusław Regulski, dyrektor ds. produkcji w Mine Master.
Firmy, które osiągają sukces jako eksporterzy oraz mogą pochwalić się wysokim udziałem i dynamiką eksportu, a także są aktywnymi uczestnikami targów i misji gospodarczych, oceniano w kategorii Ambasador. Tutaj kapituła konkursu nominowała: Mega, Vitbis, Lenax, Moldróg i Villa Greta. Zwyciężyła znana w całej Polsce i poza jej granicami firma Vitbis – największy w Polsce producent ozdób choinkowych, który dostarcza swoje wyroby na rynki na całym świecie. – Jestem zaskoczony, dumny i szczęśliwy, że szklane bombki choinkowe uzyskały państwa uznanie. Jestem dumny z tego, że oprócz złota, miedzi, bazaltu i butów nasze bombki są symbolem Złotoryi – cieszył się prezes firmy Janusz Prus.
Wśród nominatów w kategorii Lokomotywa (firmy pozytywnie oddziałujące na lokalny rynek pracy i realizujące projekty inwestycyjne i/lub zatrudniające w ostatnim roku więcej niż 20 pracowników) znalazły się: Sieper, PGP Bazalt, Schneider Pojemniki Transportowe, Faist Chemtec, Renbut. Zwyciężyła kolejna firma z Wilkowa, czyli PGP Bazalt – producent kruszyw oraz prefabrykatów betonowych. – Kategoria się zgadza, na stanie mamy trzy lokomotywy – żartował Maciej Paliszkiewicz, dyrektor w PGP Bazalt. – Ta nagroda jest doskonałym zwieńczeniem 32-letniej pracy mojego ojca Tadeusza Paliszkiewicza, prezesa firmy – dodał.
W kategorii Debiutant (nowo powstałe firmy mogące pochwalić się dynamicznym wzrostem sprzedaży od początku swojego istnienia i/lub posiadające potencjał do dalszego rozwoju) nominatami byli: Centrum Medyczne NMED, Borgers Polska, Schneider Pojemniki Transportowe. Statuetka trafiła do firmy Borgers – producenta tekstylnych materiałów wygłuszeniowych dla aut oraz sprzętu AGD, który uruchamia produkcję w nowym zakładzie w Złotoryi. – Ten debiut i ta lokalizacja w Złotoryi nie udałaby się, gdyby nie idealna atmosfera do inwestowania i niezwykłe zaangażowanie lokalnych władz z burmistrzem na czele. W imieniu rodziny Borgers oraz zarządu dziękuję i mam nadzieję, że dalej będziemy wspólnie rozwijać ten biznes – mówił dyrektor Łukasz Poźniak.
Tytuł Firmy Roku otrzymał Faist ChemTec. To nagroda specjalna burmistrza miasta Złotoryi za szczególne działania na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Faist ChemTec to największy producent folii wygłuszeniowych do zmywarek i samochodów w Polsce. – To dla nas bardzo duże i miłe zarazem zaskoczenie oraz motywacja do dalszego działania – dziękował za wyróżnienie dyrektor złotoryjskiego zakładu Zbigniew Puzanow.
Wyboru nominatów, a następnie laureatów Aureliusa dokonała kapituła konkursu w składzie: Ignacy Bochenek, Tadeusz Maćkała i Piotr Stryczek. Zwycięzcy otrzymali statuetki i dyplomy. Laureaci przez rok będą mogli używać logo nagrody w prezentacji swoich firm. Nazwy zwycięzców będą się też pojawiały podczas działań związanych z promocją gospodarczą Złotoryi, aż do kolejnej edycji Aureliusa.
W programie czwartkowej gali znalazła się również prelekcja Mariusza Siniora z Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej, który mówił o możliwościach rozwojowych Dolnego Śląska. – Gdy robimy szkolenia dla jednostek samorządu terytorialnego w naszym województwie, to podajemy Złotoryję jako przykład bardzo aktywnego samorządu, jeśli chodzi o wielkiego inwestora. Złotoryja jest przykładem tego, że można – chwalił władze miasta Mariusz Sinior.
Oprawę muzyczną podczas rozdania Aureliusów zapewnił zespół Paraluzja, którego wokalistką jest złotoryjanka Agnieszka Radziejewska, oraz bardzo utalentowana Gabriela Bohonos, piosenkarka z Wrocławia.
Źródło: Urząd Miejski – zlotoryja.pl